To nieprawda, że filozofia i metafizyka jest dla wybranych, że jest niedostępna dla nas, laików pracujących w pocie czoła na chleb codzienny. Każdy z nas może się nauczyć myślenia filozoficznego, bo filozofia opiera się na poznaniu otaczającej nas rzeczywistości, a z tym czasami jest trudno w przestrzeni wirtualnej. W XIII wieku, czyli w średniowieczu, kiedy żył św. Tomasz - genialny dominikanin - nauki nie limitował ideologiczny schemat podważający naukowość takich dociekań, których nie da się poddać zmysłowej weryfikacji.
Nie podważano więc i nie kwestionowano naukowości filozofii, ani teologii z tego tylko powodu, że ich przedmiot nie daje się bezpośrednio ująć zmysłami. Obie dziedziny uważano za nauki mające swój przedmiot, materialny i formalny, swoje metody i swoje cele. Celem podstawowym wszelkiej nauki było poznanie prawdy o jej przedmiocie. Choć więc i filozofia, i teologia były naukami, to różnił je przedmiot i metody. Tomasz uprawiał zarówno filozofię, jak i teologię, ale miał świadomość ich odrębności i autonomii, i strzegł się pomieszania obu dziedzin, redukcji jednej do drugiej.
Dzięki tej książce poznamy Tomasza przede wszystkim jako filozofa, twórczego, wręcz rewolucyjnego kontynuatora filozoficznych dociekań Arystotelesa, jego arabskich i chrześcijańskich komentatorów. Poznamy go jako badacza poszukującego odpowiedzi na pytania o byt, o to, dzięki czemu on jest i czym jest, poznamy go jako badacza struktury bytu. Tomasz pojawi się tu jako genialny odkrywca w bycie pryncypium istnienia, a więc jako ten, który uprawia metafizykę bytu realnego. Dzięki tej książce poznamy więc, a być może opanujemy, podstawy tej metafizyki, nauczymy się filozoficznego myślenia. Poznamy też podstawy antropologii filozoficznej, czyli nauki owocującej wiedzą o człowieku jako specjalnym „rodzaju” bytu, oraz etyki, która stara się ustalić pryncypia ludzkiego działania. Autor przypomina nam także i przybliża zagadnienie cnót, sprawności, których praktykowanie czyni nas szczęśliwymi, a w końcu błogosławionymi, ukazuje też tomistyczną wizję człowieka we wspólnocie rodziny, narodu, wreszcie wspólnocie politycznej.
Podobne książki
Rocznik Tomistyczny 1 (2012)
Rocznik Tomistyczny1 (2012)Redaktor naczelny pisma, profesor Uniwersytetu Stefana Kardynała…
29,90 zł
Rocznik Tomistyczny 2 (2013)
Rocznik Tomistyczny 2 (2013)Nakładem naszego wydawnictwa, za sprawą Warszawskiego Naukowego…
29,90 zł
Tomizm polski 1879-1918
Słownik filozofów
Redakcja naukowa: Bożena Listkowska, Artur Andrzejuk Pierwsze w Polsce kompendium dotyczące…
29,90 zł
Rocznik Tomistyczny 3 (2014)
Rocznik Tomistyczny 3 (2014)Trzeci tom Rocznika Tomistycznego zawiera teksty kolejnych autorów…
29,90 zł
Tomizm polski 1919-1945
Słownik filozofów
Red. naukowa: Bożena Listkowska, Artur AndrzejukDrugi tom słownika polskich filozofów tomistycznych…
29,90 zł
Tomizm polski 1946-1965
Słownik filozofów
Redakcja naukowa: Bożena Listkowska, Artur AndrzejukTrzeci tom słownika polskich filozofów…
34,90 zł
Rocznik Tomistyczny 4 (2015)
W tym numerze m.in.1. Artur Andrzejuk, Problem istnienia w Komentarzu Tomasza z Akwinu do Liber de…
32,90 zł
Rocznik Tomistyczny 5 (2016)
Piąty numer Rocznika Tomistycznego pod red. naukową prof. Artura Andrzejuka został dedykowany…
34,90 zł
Tagi: @ArturAndrzejuk