• Terapia filozoficzna - od umiłowania mądrości do dobrego i spełnionego życia, t. 2 (E-book)(PDF)

„Pomysł na serię książek zatytułowanych Terapia Filozoficzna narodził się, kiedy uzbierało się już trzydzieści tekstów z filozofii praktycznej, które napisałam i które czytałam oraz omawiałam na form Salonów Filozoficznych. (...) Wszystkie teksty są też fundamentem prowadzonej przeze mnie terapii filozoficznej. Każdy tom zawiera 9 tekstów problemowych, a ostatni, 10. tekst, poświęcony jest wybranemu przeze mnie filozofowi. Wybieram myślicieli, którzy są mi bliscy i których teksty pomagają nam w czynieniu refleksji nad naszym życiem”.Praktyczny wymiar tekstów Urszuli Wolskiej sprawia, że są one pomocą dla tych, którzy nie tylko pragną pogłębić namysł nad własnym życiem, ale także chcą uczynić je lepszym dla siebie i innych; lepszym tzn. bardziej ludzkim, otwartym na Prawdę, Dobro i Piękno w świecie, a przede wszystkim w drugim człowieku jako osobie rozumnej i wolnej. Wbrew dominującemu przeświadczeniu, często wywołanemu w nas nawałem kłopotów i problemów, jakie spadają na nas każdego dnia, nasze życie rzeczywiście może być lepsze.

Możemy żyć lepiej i być lepszymi dla innych, a wtedy i ich życie uczynić dostatniejszym, przyjemniejszym, piękniejszym. By tak było, potrzeba jednak przede wszystkim, byśmy uczynili nasze życie rozumniejszym. Musimy używać rozumu, być świadomymi faktu swej wolności... To są warunki konieczne i zarazem możliwe do spełnienia, choć wymagają nieco wysiłku. Możemy je spełnić, bo każdy z nas jest zdolny do życia rozumnego i wolnego, właśnie w tej kolejności. Nie musimy być naśladowcami innych, nie musimy stawać w szeregach fanów i wyznawców rozmaitych celebrytów, nie musimy być niewolnikami mód i trendów...

Filozofia jest tą dziedziną ludzkiej aktywności intelektualnej, która nam w tym pomoże, a filozof świetnym przewodnikiem na drodze do odzyskania swego życia i obdarowania nim, już jako własnym, innych.


Spis treści:


Wstęp

1 Realizm bazą filozofii praktycznej i terapii filozoficznej

2 Filozofia ćwiczeniem duchowym i drogą do kontemplacji

3 Ponowoczesnego człowieka problemy z tożsamością a osobowe bycie sobą

4 Sumienie poznaniem i drogowskazem moralnym

5 O wolności — czy wszystko nam wolno?

6 Acedia. Życie to nieustanne wychodzenie z acedii

7 Intuicja — jak ją poznajemy?

8 Filozoficzne ujęcie losu

9 Jak świadomość czasu wpływa na nasze życie?

10 Hannah Arendt — wierność prawdzieISBN 978-8-36-580686-4
Format cyfrowy PDF
Ilość stron 166
Rok wydania
Numer tomu 2

Terapia filozoficzna - od umiłowania mądrości do dobrego i spełnionego życia, t. 2 (E-book)(PDF)


Podobne książki

Tagi: @UrszulaWolska