• Umarły cmentarz ·  wstęp do studiów nad wyjaśnieniem przyczyn i przebiegu morderstwa na Żydach w Kielcach dnia 4 lipca 1946 roku

Drugie, uzupełnione wydanie najbardziej przemilczanej książki ostatnich lat. Autor po piętnastu latach żmudnych badań odkrywa prawdę o tzw. pogromie kieleckim z 4 lipca 1946 roku. Odsłania kulisy komunistycznej operacji mającej na celu zniesławienie Polski na arenie międzynarodowej i uzasadnienie pozostawienia jej w strefie wpływów sowieckich.


Po raz pierwszy książka ukazała się w 1996 r. Uniemożliwiła wówczas planowane, a przynajmniej poważnie zakłóciła, oficjalne obchody 50. rocznicy wydarzeń kieleckich. Została też wówczas przez tzw. elity odebrana jako dzieło „oszołoma” i odrzucona, tak dalece odbiegała od obowiązującego wzorca, wg którego opisywane miały być wydarzenia kieleckie z 1946 r.
Ustalenia Kąkolewskiego przedzierały się jednak stopniowo do zbiorowej świadomości.

Najpierw zrezygnowano z narracji, w myśl której kielczanie owładnięci nienawiścią do swych żydowskich sąsiadów postanowili ich wymordować. Przez kilka lat upierano się jednak, że „tłum” przyłączył się do sił milicyjno-wojskowych. Dopiero ostatnio zaczęły pojawiać się opinie potwierdzające ustalenia Kąkolewskiego, że ówczesne wydarzenia były od początku do końca zaplanowaną operacją sowieckich i polskojęzycznych służb specjalnych, że udział w niej tzw. motłochu był wręcz niepożądany.


Tylko z tej książki dowiemy się, kto i dlaczego strzelał do kieleckich Żydów. Kto jest odpowiedzialny za zamordowanie w procesach sądowych niewinnych ludzi obciążonych odpowiedzialnością za tę zbrodnię. Dowiemy się, dlaczego „pogromu” dokonano właśnie 4 lipca, dlaczego właśnie w Kielcach…


Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Krzysztofem Kąkolewskim nt. "pogromu kieleckiego". Nagranie pochodzi z 1996r., a Wojciech Cejrowski prezentuje I wydanie "Umarłego cmentarza".
https://youtu.be/B34pFUi1_RM

ISBN 978-8-38-768973-5
Format A5
Ilość stron 249
Oprawa miękka
Wydanie 2
Rok wydania

Umarły cmentarz

wstęp do studiów nad wyjaśnieniem przyczyn i przebiegu morderstwa na Żydach w Kielcach dnia 4 lipca 1946 roku


Podobne książki

Tagi: #pogromkielecki, #umarłycmentarz, #żydziwkielcach, #antysemityzm, @KrzysztofKąkolewski