• Znak cichociemnych

POZYCJA CHWILOWO NIEDOSTĘPNA

Przemysław Bystrzycki - był jednym z 316 cichociemnych żołnierzy Armii Krajowej. Tworzyli jednostkę jedyną w swoim rodzaju, byli komandosami, spadochroniarzami, żołnierzami piechoty, łączności etc. Ich imieniem została nazwana jednostka „GROM”.


Bystrzycki jako jedyny z nich opisał osobistą historię wstąpienia do oddziału, szkolenia i skoku. Perypetie, jakie przeżywał w czasie pracy nad książką od lat 60. do 90., zasługują na osobne dzieło — wspominamy o nich w słowie od wydawcy.


Biografia Bystrzyckiego to gotowy scenariusz filmu sensacyjnego — od wywózki z rodziną do Kazachstanu na początku wojny, przez ucieczkę z obozu, wstąpienie do Polskich Sił Zbrojnych w Kustanaju na mocy układu Sikorski—Majski, ewakuację do Teheranu, Palestyny, Republiki Południowej Afryki i wreszcie do Szkocji, gdzie przeszedł szkolenie skoczka cichociemnego, a następnie został zrzucony na spadochronie w listopadzie 1944 r. niedaleko od Nowego Targu.


Chociaż było ich tylko 316, ich skuteczność była oceniana przez wojskowych na 2 dywizje.

ISBN 978-8-36-074814-5
Format A5
Ilość stron 376
Oprawa miękka
Rok wydania

Podobne książki

Tagi: #armia krajowa, #cichociemni, #skoczekspradochronowy, #jednostkaspecjalnagrom, #polscykomandosi, #układsikorskimajski, #znakcichociemnych, @PrzemysławBystrzycki