• Ewangelia zbawienia. Polska lewica chrześcijańska (1832-1914), t.1

(…) bohaterowie tej książki nie mieszczą się w ściśle określonej wizji lewicowości czy socjalizmu. Byli „ludźmi lewicy” — rzecznikami socjalizmu, bo sami przypisywali sobie takie intuicje ideowe, nierzadko syntetyzując własną „lewicowość” z postępowością, demokratyzmem czy też radykalizmem.

Nie inaczej jest z „chrześcijaństwem”. Nie tyle był to dla nich system religijny, styl myślenia religijnego, ile źródło motywacji (…). Tworząc programy, wizje, wysuwając mniej lub bardziej konkretne dezyderaty (polityczne, społeczne, ekonomiczne) czerpali pełnymi garściami z Ewangelii, nauczania Chrystusa i Apostołów. Bliższa im była wizja chrześcijaństwa pierwotnego, niezinstytucjonalizowanego, w ich przekonaniu „czystego” i „nieskażonego” naturalną słabością człowieka (także duchownych). Zwłaszcza w epoce romantyzmu synteza religii z myślą polityczną była sprzężeniem naturalnym, a chrześcijańska motywacja dążeń socjalistycznych była niemal powszechna (…)

Publikacja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

ISBN 978-8-36-580645-1
Format B5
Ilość stron 480
Ilość tomów 3
Oprawa Twarda
Rok wydania

Ewangelia zbawienia. Polska lewica chrześcijańska (1832-1914), t.1


Podobne książki

Tagi: #lewicachrześcijańska, #ewangeliazbawienia, #chrześcijaństwopierwotne, #nauczaniechrystusa, #socjalizmewangeliczny, #lewicowość, @TomaszSikorski