• Z bojów Adolfa Nowaczyńskiego ·  Wybór źródeł (Tom II). W Regio Sanatorum (1926-1933)

Drugi wybór tekstów Adolfa Nowaczyńskiego został takskonstruowany, aby zawierał możliwe najciekawsze artykuły autora „Małpiegozwierciadła”, pochodzące z lat 1926-1933, czyli z okresu nazywanego przez niegoerą sanacji. Z racji nieprzejednanego stosunku Nowaczyńskiego do piłsudczyków,są to często teksty szydercze, emocjonalnie naładowane.

W 1934 r. o Nowaczyńskim pisali m.in.:


Stanisław Cat–Mackiewicz: „Jeden z najruchliwszych i najwybitniejszychdziennikarzy Europy”.


Adam Grzymała–Siedlecki: „Jest w jego pisaniu jakaś niezbadana tajemnica,więcej: jakaś magia stylu. Wszystko jedno, ile wierszy ma jego artykuł, jegostudium, zawsze ma się wrażenie, że się je przeczytało zawarte w jednym jedynymzdaniu”.


Władysław Tarnawski: „W pismach codziennych czyta się artykuły Nowaczyńskiegojednym tchem. Autor bowiem nie należy, dziś przynajmniej, do pisarzywielomównych, daje myśli skondensowane. Czasem za dwoma słowami, ujętymi wnawias, kryją się całe horyzonty. To mistrz aluzji i skojarzeń”.


Jan Emil Skiwski: „W każdym felietonie Nowaczyńskiego obserwuję coś, conazwałbym budowaniem nawałnicy. Pisarz rozgrzewa się w miarę pisania; rośniegóra skojarzeń, zalewa nas jak olbrzymia fala morska, unosi w górę i osadza napiasku. Wracać nie ma do czego, ale bujnięcie było dobre."


Format A5, 223 str., okładka miękka, cena 29,90 PLN, ISBN: 978-83-60748-34-3.

ISBN 978-8-36-074834-3
Format A5
Ilość stron 223
Oprawa miękka
Rok wydania
Numer tomu 2
Tytuł cyklu Z bojów Adolfa Nowaczyńskiego

Z bojów Adolfa Nowaczyńskiego

Wybór źródeł (Tom II). W Regio Sanatorum (1926-1933)


Podobne książki

Tagi: @ArkadiuszMeller, @SebastianKosiorowski