• Unii i Polski ozdoba i chwała. Księża zmartwychwstańcy wobec kultu i kanonizacji św. Jozafata

POZYCJA CHWILOWO NIEDOSTĘPNA

Książka poświęcona 100. rocznicy zapalenia Świecy Niepodległości, przywiezionej z uroczystej kanonizacji św. Jozafata i przekazanej przez bł. Piusa IX w celu zapalenia w wolnej Warszawie. Jest też wyrazem hołdu księżom zmartwychwstańcom, zasłużonym dla dzieła wyniesienia na ołtarz i szerzenia kultu unickiego męczennika, patrona Polski i orędownika jedności chrześcijan.

Rarytas dla miłośników pięknej książki, ale także zainteresowanych tym, co w polskiej kulturze najbardziej podstawowe i dla niej jedynie typowe - chrześcijańską istotą tej kultury. Rzeczywiście stanowi ona ważne przypomnienie o podstawach naszych jako narodu, w czasach nawrotu zarówno prześladowania duchowieństwa, właściwie już masowo oskarżanego o wykroczenia przeciwko obyczajności, jak i nasilania się nienawiści wobec osób wierzących, broniących tak depozytu swej wiary, jak i kręgosłupa moralnego społeczeństwa, w którym żyją i które starają się - bo mają do tego prawo - współtworzyć i współkształtować, głosząc w ten sposób, w miarę swych możliwości, chwałę Bożą.

Jak pisał o. Hieronim Kajsiewicz CR: "Dziś więcej niż kiedykolwiek potrzebujemy przykładów i podpory takich świętych jak Jozafat. W położeniu, w jakim się obecnie znajdujemy, wiara, cnota, chrześcijaństwo zwykłe, że tak rzekę, już nie wystarczają. Silniejsza łaska jest nam niezbędna dla oparcia się nieustannym pokusom, pociągającym do odstępstwa, a przynajmniej radzącym obojętność: silniejsza, mówię, potrzebna jest łaska, by być w pogotowiu na męczeństwo, grożące w każdej chwili Polakowi, wiernemu wierze swojej. A więc przez roki ze sumieniem! przez ugodę z tak zwanym duchem wieku, który w głębi rzeczy jest duchem szatana, duchem anty-chrześcijańskim, anty-katolickim, anty-polskim. Winniśmy być chrześcijanami, jak Jozafat, wyciosanymi z jednej bryły, niegodzącymi się bynajmniej z błędem, choćby był panującym i powszechnym. Każdy Polak wierny prawdziwie narodowości i przeszłości swojej, winien być, czym był naród jego dawniej, czym był już od XIII wieku, rycerzem Boga i Kościoła, a w potrzebie i męczennikiem".

Wydanie ekskluzywne,  w pełnym kolorze, nakład ograniczony.

Książka dostępna także w komplecie z "Unia triplex".

ISBN 978-8-36-648024-7
Format A5
Ilość stron 212
Oprawa Zintegrowana szyta
Rok wydania

Unii i Polski ozdoba i chwała. Księża zmartwychwstańcy wobec kultu i kanonizacji św. Jozafata


Podobne książki

Tagi: #uniiipolskiozdobaichwala, @WłodzimierzOsadczy, @AndrzejGieniusz