• Niezłomni w epoce fałszywych proroków ·  Środowisko Tygodnika Warszawskiego (1945-1948)

Tygodnik Warszawski był pismem najbardziej bezkompromisowym spośród powojennych pism społeczno-katolickich. Było to pismo - jak piszą Autorzy w przedmowie - które zarówno postawą jego twórców i współpracowników, jak i poprzez głoszone z otwartą przyłbicą poglądy starało się budować Arkę Przymierza między II Rzeczpospolitą a powojenną Polską. Wierzono bowiem, że prędzej czy później będzie to Polska niepodległa…

Z Tygodnikiem Warszawskim związani byli ludzie wywodzący się z obozu narodowego, Stronnictwa Pracy i konspiracyjnej organizacji Unia. Od innych pism katolików świeckich wyróżniały redakcję zdrowy rozsądek połączony jednak z poczuciem misji, jaka spoczywa na Polsce, bezkompromisowa krytyka założeń marksizmu, a zarazem twarde i otwarte żądanie obecności w życiu publicznym katolickiego wzorca cywilizacyjnego.


Tygodnik zgromadził ówczesną elitę intelektualną. Jego redaktorami i współpracownikami byli m.in. ks. Zygmunt Kaczyński (redaktor naczelny), Stefan Kisielewski, Wiesław Chrzanowski, późniejszy Prymaas Stefan Wyszyński, Tadeusz Przeciszewski, ks. Jan Piwowarczyk, Józef Maria Święcicki, Jerzy Braun, Stanisław Grabski, Kazimierz Studentowicz, ks. Aleksander Usowicz, ks. Piotr Chojnacki, Paweł Jasienica, Irena Pannenkowa i wielu innych. Każde z tych nazwisk reprezentuje najwyższy poziom moralny i intelektualny ówczesnej Polski.

Krótką historię Tygodnika Warszawskiego zakończyły komunistyczne represje. Pismo zamknięto, redaktorów i współpracowników aresztowano i skazano na wieloletnie wyroki. Za swoje bezkompromisowe przywiązanie do zasad cywilizacji łacińskiej i chrześcijańskiej zapłacili zdrowiem, a niektórzy nawet życiem.


Książka objęta patronatem medialnym tygodników „Niedziela”, „Idziemy”, „Uważam Rze…”, Radia „Wnet”, TVP Historia, TVN Religia, Katolickiej Agencji Informacyjnej, Muzeum Niepodległości, portalu konserwatyzm.pl, Uniwersytetu Szczecińskiego, i Ośrodka Badań Bibliograficznych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Publikację dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Format cyfrowy PDF
Ilość stron 1008
Rok wydania

Niezłomni w epoce fałszywych proroków (E-Book) (PDF)

Środowisko Tygodnika Warszawskiego (1945-1948)

  • 69,00 zł

Podobne książki

Tagi: #niezłomniwepocefałszywychproroków, #jerzybraun, #kardynałstefanwyszyński, #stefankisielewski, #zygmuntkaczyński, #wiesławchrzanowski, #unia, @TomaszSikorski, @MarcinKulesza

Darmowy Ebook PDF z Chomikuj

Kupując ebooki u nas korzystasz z legalnych źródeł i wspierasz autorów oraz wydawców.
Zwróć uwagę, że pobieranie za free ebooków z serwisów online, takich jak chomikuj, peb, torrenty jest nielegalne i nieetyczne.